Kent Rehberi

Coğrafi Yapı

          İlçemiz, Güneydoğu Anadolu bölgesinde, geçmişi M.Ö. 9000 yıllarına kadar uzanan ünlü Harran ovasının Doğusunu kapsayan Kuzey Mezopotamya bölgesinde olup, Şanlıurfa iline bağlıdır. Yüzölçümü 1843 km2, rakımı 620 m dır. Doğusunda Kızıltepe, Kuzeydoğusunda Derik ve Mazıdağı, Güneyinde Ceylanpınar, Batısında Şanlıurfa, Kuzeybatısında Siverek, Güneybatısında Harran, Kuzeyinde ise Çınar ve Diyarbakır vardır.

İlçemizin çevresinde bulunan önemli yükseltiler; batısında Tek Tek Dağları (747m) ve kuzeyde Sönmüş bir volkan olan (1919m) Karacadağ’dır.İlçemize 1 Belde 114 Köy ve 241 mezra bağlıdır.İpek yolu olarak tarihe mal olan ve günümüzde E-90 olarak adlandırılan karayolu ilçemizin merkezinden geçmektedir. Bu yol Şanlıurfa ilini ve ilçemizi Nusaybin ilçesi üzerinden Suriye’ye, Silopi-Habur kapısı üzerinden Irak’a bağlamaktadır. Bundan dolayı bölgede sınır ticareti gelişkindir. İlçemizin de bir ticaret merkezi konumuna gelmesi olanaklıdır. İlçemizde ekonomik yapının temelini tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. İlçenin tarım arazisi 1 250 000 dekar olup, 650 000 dekarında sulu, 600 000 dekarında kuru tarım yapılmaktadır. 207 000 dekar mera ve 12 950 dekar fıstık alanı bulunmakta olup, tüm arazilerin yüzölçümü 1 842 680 dekardır.

Viranşehir, konumu itibariyle, iç bölgede olduğundan, karasal iklim ile akdeniz iklimi arasında bir geçiş özelliği sağlar. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Kuzeyi tamamen karasal iklimin etkisi altındayken, güney kesimlerinde de etkisi görülür. Kuzeyi daha yüksek olduğu için, daha fazla yağış alır. Kuzey kesimine 700 milimetreküp yağış düşerken diğer alanlara 350-400 milimetreküp arasında yağış düşer. İlçeye yağışlar kış aylarında %50, geri kalan yağışlar sonbaharın son ayları ve ilkbaharda düşer.kar yağışları pek nadir görülür ve don olaylarına pek rastlanmaz. 

Yaz aylarında 43 Dereceye varan sıcaklar görülür. Viranşehir karasal bir iklime sahip olduğundan dolayı nem olayı düşüktür. Yalnız açılan sondaj kuyuları ile yapılan sulamalarla, Viranşehir 'in kuzeyinde yapılan YAYIK(persörek) ve TOPRAK su göleti ve Atatürk Barajı 'nın bitmesiyle hissedilecek derecede nem oranı artmıştır. 


İklim ve toprak özelliklerinin elverişli olmaması nedeniyle ilçe ve çevresinde çok cılız bir ot topluluğu yaygın durumdadır. Yörenin tek dağlık alanı olan Karacadağ çevresindeki ormanlar yakacak odun temini için tamamen ortadan kalkmaktadır. Karacadağ 'ın doğu kısmında bin ile iki bin civarında meşe ve yabani meyve ağçları bulunmaktadır. Var olan bitki örtüsü ilkbahar aylarının başlarında yeşeren sıcakların başlamasıyla yavaş yavaş kurumaya başlayan step (bozkır) vejetasyonudur. Geniş meraların yer aldığı kuzey kesimleri ise meralar tahrip edilerek tarım alanı haline getirilmekte ve bitki örtüsü tahrip edilmektedir. 


Sonuç olarak Viranşehir ve çevresinde karasal yağış rejiminin hakim olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Köyleri


- EYYUPNEBİ BELDESİ
- ADAKÖY
- AKÇATAŞ
- AKKESE
- ALAKONAK
- ALTINBAŞAK
- ARISU
- ASLANBABA
- AYAKLI
- AŞAĞITINAZ
- BAKIMLI
- BALLICA
- BAŞARAN
- BEĞRÜK
- BOZCA
- BURÇ
- BİNEKLİ
- BÜYÜKBARDACIK
- BÜYÜKGÖRÜMLÜ
- BÜYÜKMUTLU
- ÇAMURLU
- ÇUKRAN
- ÇİFTÇİLER
- ÇİFTEKUYU
- DEDEKÖY
- DEĞİM
- DEFTERDAR
- DEMİRCİ-BUCAK MERKEZİ
- DİKİLİ
- DİNÇER
- DİNÇKÖK
- EKİNDÖVER
- ELBEĞENDİ
- ELGÜN
- ENGELLİ
- ESER
- ESKİKALE
- EVCİMEN
- EŞKİN
- GERMEN
- GÜLERYÜZ
- GÜRPINAR
- GÜZLEK
- GÖKTEPE
- GÖMÜLÜ
- GÖNCÜK
- GÖNÜLLÜ
- GÖZELİ
- GÖZLER
- IŞILDAR
- KADIKÖY
- KARAKUZU
- KARATAŞ
- KARGALI
- KARINCA
- KAVURGA
- KEÇELİ
- KEMBERLİ
- KERVANSARAYI
- KINALITEPE
- KIRBALI
- KIRKGÖZ
- KIRLIK
- KOLAĞASI
- KONAKYERİ
- KOŞULU
- KUCAK
- KUMÇEŞME
- KURTULMUŞ
- KÜÇÜKMUTLU
- MALTA
- MEHMETÇİK
- NERGİZLİ
- OĞLAKÇI
- PINARLAR
- SAĞIRTAŞ
- SATICIK
- SÜLEYMANİYE
- SÖZERİ
- TANYELİ
- TAŞYAKA
- TAŞÖNÜ
- TEKNELİ
- TEPEDÜZÜ
- TOKLU
- TUNÇBİLEK
- TÜRKELİ
- YABAN
- YAĞIZLAR
- YARPUZ
- YAYIK
- YAZGÜNEŞİ
- ÜÇGÜL
- YEŞİLALIÇ
- YEŞİLDURAK
- YILDIZ
- İNCİRLİ
- YOLBİLEN
- YOLLARBAŞI
- YÜCELER
- ÖVÜNCÜK
- ŞAHİNLİ
- BÜYÜK ÇAVUŞ
- ARITIR
- YUKARIBAĞ
- KÜÇÜK DİKME
- KÜÇÜK TOPÇA
- SAMANLI
- SARIBAL
- SATILMIŞ
- SAYOBA
- SEPETLİ
- ULAKLI
- YUKARI DİLİMLİ
- YUKARI ŞÖLENLİ